On ajast teada, et algne ehitusplaneerimine ja tegelik ehitusprotsess käivad käsikäes kuid siiski tekivad tihti ebakõlad projekteerimisdokumentatsiooni ja tegelikult valminud hoone vahel. Ehitusoskused, tehnika, materjalid, projekti muudatused, ajas arenevad teostusvõimalused ja hoone kasutajate tegevus võivad põhjustada ehitise esialgsest projektist kõrvale kaldumise, kas ehituse ajal või mis tahes etapis hoone kasutusea jooksul.
Teostusmudel ehk as-built mudel, esindab hoonet või ruumi täpselt nii, nagu see reaalsuses valmis ehitati. BIM teostusmudelid luuakse tavaliselt paralleelselt ehitusega või pärast selle lõppemist, kasutades olemasoleva ehitise füüsilisi mõõtmisi, nagu laserskaneeringuid. Need mudelid pakuvad elukaareülest digitaalset dokumentatsiooni hoonete kohta.
TEOSTUSMUDELI VAJALIKKUS
Teostusmudeli loomine on
kohustuslik ehitusjärgne tegevus.
Teostusmudel on üks osa RKAS ja ÜBN BIM nõuetest. Tutvu RKAS nõuetega. Tutvu ÜBN nõuetega.
Parandate projekti kvaliteeti,
ennetades võimalikke probleeme.
Teostusmudel tagab põhjaliku ja usaldusväärse ülevaate ehitatud rajatisest. Sellega tagate, et ehitatud vastab planeerituga igas ehitus-faasis.
Tõstate töövoogude tõhusust ja vähendate peavalu,
säästes aega ja raha.
Tõhustate meeskonnatööd ja väldite vigu, BIM ekspert hoolitseb selle eest, et Teie hoone teostusmudel oleks kooskõlastatud.
Arendate hoone
järelhalduse kvaliteeti.
Teostusmudeli abil on võimalik luua hoone digitaalne kaksik. Sellega on võimalik jooksutada erinevaid simulatsioone, nt. energia- ja valgusanalüüsid.
TEKKIS KÜSIMUSI TEOSTUSMUDELI OSAS?
Võtke ühendust meie BIM eksperdiga, kes personaalselt vastab Teie tekkinud küsimustele, et saaksite selgust teostusmudeli võimaluste osas. Lisainfo saamiseks vaadake ka “K.K.K”.
K.K.K
Mis kajastub teostusmudelis?
Teostusmudelis kajastub hoone kõik osad – tehnosüsteemid, elektrisüsteem, arhitektuur, sisearhitektuur, jpm. Teisisõnu, see on mõõtkavaline ja info-rikas hoone digitaalne peegeldus. Iga element, olgu see ventilatsiooniagregaat, elektrilüliti või sein, on mudelis esindatud koos vajaliku infoga.
Millal luua teostusmudel?
Teostusmudelit soovitame luua jooksvalt peale igat ehitus-etappi, et juba ehituse käigus tagada ehitise valmimine planeerituga võimalikult 1:1-le. Samuti käituvad need mudelid kui dokumentatsioonid, millele saab tulevikus tugineda.
Kas teostusmudel sobib ka haldusmudeliks?
Ei, teostusmudel on sisend haldusmudeliks. Teostusmudel on ehitise tegeliku olukorra kaardistus ehituse lõpu seisuga ja on sisend haldusmudeliks, vajab tihti halduse faasi viimiseks lihtsustamist ja optimeerimist. Samuti on haldusmudeli toimimiseks vajalik see integreerida haldustarkvarasse. Ehitamise ja projekteerimise ajal kasutatavad tarkvarad ja IFC vaaturid ei ole sobilikud halduse faasis kasutamiseks!
Millised on BIM väljakutsed?
Suurim probleem on ebaefektiivsed töövood. Paljud käsitlevad BIM-i nagu 2D-d, korraldades pikki koosolekuid iga konflikti lahendamiseks. Ekspertide ja teostusmudelite kasutamine muudab BIM töövoo kiiremaks ja sujuvamaks, vähendades kulusid vigade arvelt.
VÕTA ÜHENDUST
Nikolay Tansimore
BIM ekspert
nikolay.tansimore@hades.ee
+372 5626 4484